Yerli Otomobil Üretecek Firmanın Sahibi Kimdir? Kıraça Holding’in Sahibi İnan Kıraç Kimdir?

Yerli Otomobil Üretecek Firmanın Sahibi Kimdir? Kıraça Holding’in Sahibi İnan Kıraç Kimdir?

Türkiye olarak Otomotiv sektörüne devletin verdiği destek neticesinde Yerli otomobil üretecek babayiğitlere ihtiyac var diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yerli otomobili üretecek ortak girişim grubu bulunan 5 firmadan biri Kıraça Holding şirketi oldu. Peki, Kıraça Holding’in sahibi İnan Kıraç kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, İnan Kıraç’ın detaylı biyografisi…

14 Kasım 2017 Salı - 41 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

KARSAN’ın hisselerinin büyük bir bölümünü bünyesinde bulunduran Kıraça Holding, Ortak Girişim Grubu’nda yerini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yerli otomobil üretimi için babayiğitler arıyoruz” çağrısından sonra, üretimin gerçekleştirilmesi için gönüllü olan iş adamlarından biri de İnan Kıraç oldu.

Kıraça Holding, 1998 yılında Türk otomotiv sektörünün önde gelen isimleri İnan Kıraç ve Claude Nahum tarafından Kıraça Şirketler Topluluğu adıyla kuruldu. Karsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. grubun şirketlerinden biridir.

Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Türkiye’nin kendi markasını yapabilecek güce sahip olduğuna değinirken, “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nun varlığı ve amacı büyük önem taşıyor. Değişen bu dünyaya hızla en üst seviyede ayak uydurmak, eğitim ve teknolojiyle öne geçmek mecburiyetindeyiz. Bu noktada Türkiye, kendi markasını başka yabancı bir ortağa ihtiyaç duymadan kendi imkânlarıyla yapacak seviyededir. Ümit ediyorum ki Ortak Girişim Grubunun yapacağı çalışmalar olumlu sonuçlanacaktır” şeklinde ifadelere yer verdi.

YERLİ OTOMOBİLLERİ HANGİ FİRMALAR ÜRETECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı”nda yerli otomobilin üretiminde yer alacak beş firmayı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ortak girişim grubunda yer alan 5 şirketi tanıtmak istiyorum.

1) Babayiğitlerin harf sırasına göre ilke Anadolu Grubu‘dur. Otomotiv sektöründe ciddi birikimleri olan grubun projede yer almasını isabetli buluyorum.

2) İkinci şirket BMC grubudur. Kendilerini tebrik ediyorum.

3) Üçüncü babayiğidimiz ise Kıraça Holding.

4) Dördüncü babayiğidimiz Turkcell Grubu.

5) Beşinci Zorlu Holding‘dir.

Projede bir de özel sektör koordinasyonunu yürütecek olan TOBB ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığımız var” dedi.

İNAN KIRAÇ KİMDİR?

İnan Kıraç, 1937 yılında Eskişehir’de doğdu.

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Londra’da City College of Business’te okudu.

Vehbi Koç kayınpederi, Rahmi Koç ise kayın biraderidir.

Uzun süre Koç Holding’de üst düzey yöneticiliklerde bulundu.

İnan Kıraç, 24 yaşındayken 1961 yılında Koç Grubu’ na bağlı Ormak A.Ş.’de satış memuru olarak işe başladı.

1966 yılında Fiat Kamyonları’nın ve Midibüslerinin imalatçısı olan Otoyol’un Genel Müdürlüğü’ne atandı.

1970 yılında Türkiye’de üretilen Fiat Otomobilleri’nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret’in Genel Müdürü oldu. Önce Koç Holding’in Tofaş’tan sorumlu Başkan Yardımcılığı’n Otomotiv Grubu Başkanlığı’na atandı.

1998 tarihinde emekliye ayrılıncaya kadar Koç Holding Yürütme Kurulu Başkanı (CEO) olarak hizmet veren İnan Kıraç, Türk Otomotiv Sektörü’nün gelişiminin her anına tanıklık etmiş, her ayrıntısına profesyonel yönetici olarak emek vermiş ve birçok dev fabrikaya imzasını atmıştır.

1998 yılında İnan Kıraç, Claude Nahum ile birlikte Kıraça Şirketler Topluluğunu kurdu.

İnan Kıraç, 2000 yılında, Suna Kıraç ile birlikte; Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi’ni kurdu. Daha sonra da 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nı ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’ni kurmuştur.

İnan Kıraç, İstanbul’un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine yönelik araştırmaları desteklemek amacıyla eşi Suna Kıraç’la birikte kurdukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nü 1 Mart 2007 tarihinde hizmete açmıştır.

İnan Kıraç, Vehbi Koç’un kızı Suna ile 1969 yılında evlendi. Çocukları olmadı ama evliliklerinin 15. Yılında 4 aylıkken İpek Kıraç (d. 29 Kasım 1984) adında bir kız çocuğunu 1 Şubat 1985 tarihinde evlat edindiler.

inan kıraç fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

ÖDÜLLERİ

1997 – İnan Kıraç, Galatasaray Eğitim Vakfı kurucusu ve başkanı olarak, Galatasaray Lisesi’nin gelişmesi, Galatasaray Ortaöğretim Okulu’nun açılması, Galatasaray Üniversitesi’nin kurulması (1992) ve Türk – Fransız ilişkilerinde üstlendiği önemli rol nedeniyle, Fransa Cumhuriyeti Devlet Başkanı tarafından 14 Aralık 1997 tarihinde Legion d’honneur nişanı’nın “Officier” rütbesine layık bulunmuştur.

2009 – Suna Kıraç’la beraber Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü katkılarıyla İstanbul Turizm Onur Ödülünü aldı.

kıraça

ÜYE OLDUĞU KURULUŞLAR

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı

Alliance Galatasaray, Paris Başkanı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi

TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi

TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Kurulu Üyesi

Coşkunöz Eğitim Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Kıraça'nın sahibi İnan Kıraç kimdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.